Yük Asansörü

Yük Asansörü

Yük taşıma amaçlı üretilmiş asansörlerdir. İnsan asansörlerine göre konfor ve hız aranmayabilir.

Depo, alışveriş merkezleri, fabrikalar gibi, yük taşıma işlerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılmak üzere, 630 Kg, 1000 Kg, 1600 Kg, 2000 Kg veya 2000 Kg dan daha fazlasını taşıyabilecek kapasitede tasarlanır. 1/1 ile 1/2 özel tahrik düzeni ile redaktörlü veya hidroliktir.

Yük asansörlerinde, en ağır koşullarda kullanım sağlanmaktadır. Yine insan asansörleri de olduğu gibi, yük asansörlerinde de opsiyonel özellikler seçilir. Seyir mesafesinin çok olmadığı orta yükseklikte binalarda hidrolik çözümlerimiz ile hem konforlu bir seyir yaşayabilir hem de işletme maliyeti açısından oldukça önemli bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yük asansörü kapıları ve kabin boyutları (kuyu boyutlarının uygun olması koşuluyla) istenilen yükseklikte ve genişlikte yapılıp, kapılar tam otomatik veya yarı otomatik olarak üretilmektedir. Yük ve araç asansörleri imalatında zeminin özellikle kaymaz malzemeden seçilmesine dikkat edilmektedir. Asansör kabininizin yüksek kapasiteli tekerlek yüklerine destek sağlayabilmesi için taban kısımlarını ilave özel malzemeler ile güçlendirme yapılmaktadır.

Yük asansörlerinin makaslı yük asansörü, halatlı yük asansörü, pistonlu yük asansörü, rampalı yük asansörü şeklinde farklı türleri mevcuttur.

Makaslı yük asansörleri, seyir mesafesi az, kaldırma kapasitesinin fazla olduğu durumlarda kullanılır.

Halatlı yük asansörleri, seyir mesafesinin on metre ile otuz metre arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır. Ortalama 10000 kg kadar yük taşıyabilirler.

Pistonlu yük asansörlerinde, seyir mesafesinin 1 m ile 20 m arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır ve 5000 kg a kadar yük taşıyabilirler.

Dikkat! İnsan asansörlerine göre yük asansörleri daha çok yıpranmaktadır. Yük asansör bakımlarımızda yıpranmayı en aza indirilebilmek için teknik kadromuz belirli periyotlarla, çalışan parçaların ayarlarını hassas ve doğru bir şekilde yapmaktadır. Bu yüzden bakımlarınızı düzenli bir şekilde yapmak asansörünüzü daha verimli ve güvenli kullanabilmeniz için çok önemlidir.